K ceně pomohl titul mistra světa

Skvělých úspěchů dosáhl v minulém roce kanoista z Nymburka Martin Fuksa. Ten bral také ocenění při vyhlašování nejlepších kanoistů. Mezi juniory zvítězil, mezi muži byl druhý. K triumfu mu pomohl titul mistra světa.

Stal jste se spolu s Josefem Dostálem nejlepším juniorem roku. Co to pro vás znamená?

V prvé řadě to pro mě znamená ocenění za celoroční práci a povzbuzení do další, letos olympijského cyklu. A v druhé řadě to bylo potvrzení správné volby výběru specializace sportovního odvětví.

Navíc mezi kanoisty jste bral celkově druhé místo. To je jistě také velká pocta…

Samozřejmě, umístit se ještě jako junior mezi muži je velká pocta, pravděpodobně k tomu vedl mistrovský titul v seniorské kategorii na C1 200 m.

V loňském roce jste se stal mistrem světa. Ale připomeňte, jakých dalších úspěchů jste dosáhl?

Zvítězil jsem na juniorském mistrovství Evropy v kategorii C1 500 m, na C1 200 jsem obsadil 2. místo a v závodě C2 1000 m jsem spolu s oddílovým kolegou Matyášem Jiráském obsadil 4. místo. Na mistrovství světa juniorů jsem mimo vítězství v kategorii singlkanoe na 500 m obsadil ještě 3. místo na 200 m a spolu s Matyášem Jiráskem jsme vybojovali 4. místo v C2 200 m. V mužské kategorii, jak jsem se již zmiňoval, jsem získal mistrovský titul v C1 200 m, čímž jsem si vybojoval účast na seniorském mistrovství světa, kde jsem v kategorii C1 500 obsadil 6. místo. Toto umístění bylo pro mne a celé kanoistické hnutí velmi milým překvapením. Mimo tato mezinárodní umístění jsem získal šest titulů mistra republiky, stal jsem se vítězem českého poháru kanoistů juniorů. Vzhledem k těmto výsledkům jsem byl v závěru roku 2011 při vyhlašování ankety Sportovec roku vyhlášen jako třetí nejlepší junior České republiky.

To jsou sportovní úspěchy. Ale na co byste rád vzpomenul mimo závodní dráhu?

Vzhledem k tomu, že sportovní příprava mi zabírá veškerý volný čas, jsem zvládl již jen úspěšné dokončení autoškoly. Rád bych vzpomněl na utkání NHL mezi Philadelphií a Anahaimem, kterého jsem se zúčastnil jako divák, při podzimním soustředění v USA, hlavně na dva skvělé góly a jednu přihrávku Jaromíra Jágra.

Jaký byl tedy rok 2011 Martina Fuksy?

V mé krátké kanoistické kariéře byl zatím jednoznačně nejúspěšnější.

Co vás čeká v nejbližší době?

V nejbližší době mě čeká absolvovat pět zkoušek ve škole, kde mám individuální studijní plán a všichni učitelé mi vycházejí vstříc. V závěru ledna bych měl absolvovat soustředění na horách a v polovině února odjet do tepla na jarní přípravu, která by měla vyvrcholit začátkem května na nominačních závodech, kde bych se chtěl kvalifikovat na olympijskou donominaci a v ní co nejlépe uspět.

Jaké jsou vaše hlavní cíle v roce olympijském?

Pokusit se donominovat na OH v Londýně tohoto roku.

Máte vůbec ještě čas na nějaké další koníčky a zájmy?

Mimo sportovní a školní přípravy rád řídím osobní automobil, přečtu dobrou knihu a zdokonaluji se v cizích jazycích.

Do nového roku si dává řada lidí závazky a předsevzetí. Máte i vy nějaká?

Předsevzetí žádná nemám a co se týče závazku, tak vždy prvního ledna absolvuji nějakou sportovní činnost, jak se říká jak na Nový rok tak po celý rok !

Co byste popřál čtenářům Nymburského deníku, ale i třeba svým soupeřům do nového roku?

Čtenářům Nymburského deníku bych přál mnoho zajímavých sportovních článků a svým soupeřům, aby jim sportovní rok 2012 vyšel podle jejich představ. A všem lidem přeji pevné zdraví a štěstí v roce 2012.