MČR 31.7.-2.8.2015 Račice

Mistrovství České republiky v rychlostní kanoistice, bylo pro kanoisty Lokomotivy Nymburk vrcholem letošního soutěžního klání.

Po mistrovství republiky na dlouhé tratě, řadě závodů Českého poháru a mistrovství republiky družstev se sešli sportovci z celé ČR v Račicích, kde na umělém kanálu probíhalo Mistrovství ČR na krátkých tratích.

Samozřejmě zde nemohli chybět zástupci jednoho z nejúspěšnějších oddílů v republice Lokomotivy Nymburk.

Nymburští kanoisté se na mistrovství připravovali 11-ti denním soustředěním právě v Račicích a že závěrečná příprava byla dobrá svědčí zisk 10 titulů Mistr ČR, 13-ti stříbrných a 13-ti bronzových medailí.

Nejvíce se dařilo Petru Fuksovi jr., který získal titul v kategorii C1 200m junioři a další tři tituly přidal spolu se svým parťákem Danem Kořínkem. Další tituly přidali David Volák v kategorii K1 dci 200m, C1 dci 1000m Adam Holenka, C1 bci Petr Tettinger na tratích 200 a 500m a v kategoriích K4 1000m David Volák se společenstvím a Adam Holenka v kategorii C4 dci 1000m.

Druhá místa získali: C1 junioři 1000 a 500m Petr Fuksa jr., C1 200m Jakub Černý, K1 dci 500m David Volák, C1 dci 500m Adam Holenka, K1 bci 200,500m Matouš Kysilka, K2 dci Volák-Háza, C2 dci 500m Holenka-Franěk, C4 dci 1000m Mareš-Jelínek-Blažej-Janda (KVS) a C2 jři 500,1000m Černý-Vohradský.

Třetí místa získali: K2 ženy 1000 Vilma Nedbalová-Kubíčková, C1 jři 200,500,1000m Dan Kořínek, C2 jři 200m Černý-Vohradský, K1 dci 1000m David Volák, K1 bci 200,500m Kryštof Kupec a K1 bky 200,500m Terezie Tettingerová.

Mistrovství ČR bylo zároveň nominačním závodem pro start na ME juniorů kam se svými výsledky nominovali Petr Fuksa jr. s Danem Kořínkem a pro start v závodě olympijských nadějí kam se nominovali Petr Fuksa jr., Dan Kořínek, David Volák, Adam Holenka, Filip Vohradský a Jakub Černý.

Nakonec se musíme zmínit i o skupině, která trénuje pod vedením trenérů Petra a Josefa Fuksy, jsou tro nymburští odchovanci startující za střediska vrcholového sportu Duklu Praha a USK Praha. Jsou to Martin Fuksa, Karel Palma, Vojtěch Ruso, Matyáš Jirásek a Dan Drahokoupil.

Martin Fuksa startoval pouze na trati C1 500m a došlo na jeho přání, kterým bylo vítězství Vojty Rusa na trati C1 1000m a vítězství Dana Drahokoupila a nebo Karla Palmy v závodě na C1 200m. Vítěz této tratě měl právo startu na MS v Miláně. Štěstí se přiklonilo ke Karlovi, který si vítězstvím zajistil start na MS. Dan zvítězil v C2 200m s Matyášem Jiráskem a přesvědčil se, že i on byl na tuto nominaci rychlostně připraven.

Pochvalu zaslouží i závodníci startující v kategorii veteránů Libor Smolík, Libor Krejčí, Petr Bubanec, Čestmír Pokorný, Jan Větrovský, Jirka Hradil, z nichž většina získala medaile za svá umístění.

Nezbývá mi nyní než toto hodnocení zakončit jménem Jiří Kraft. Tento závodník měl na podzim roku 2014 vážnou dopravní nehodu, svou pílí, vůlí a odhodláním dále závodit se mu povedl husarský kousek, nejenže postoupil do finále závodu na 200m, ale zde skončil na 4.místě a spolu s parťákem Tarkuličem v K2 200m dokončili finálový závod na 2.místě hned za posádkou startující na MS. Toto si zaslouží hlubokou poklonu.