Mistrovství republiky rychlostních kanoistů

Konec července a začátek srpna, to byl termín konání prvního letošního celorepublikového setkání rychlostních kanoistů v Račické Labe Aréně, kde se za přísných hygienických podmínek konalo Mistrovství republiky rychlostních kanoistů, ve všech věkových kategoriích.

Pořadatelem byl Český svaz kanoistů, který se v současných „semaforových“ podmínkách vypořádal s nařízeními Krajské hygieny velice dobře, což umožnilo zdárný průběh celého čtyřdenního závodu. K hladkému průběhu přispěla i ukázněnost účastníků, kteří byli rozděleni do vyznačených zón, dodržovali nošení roušek o čemž se přesvědčili pracovníci krajské hygieny, při namátkových kontrolách.
Samozřejmostí byla účast závodníků z Lokomotivy Nymburk, kteří si přijeli ověřit svou výkonnost se soupeři z celé České republiky a přestože letošní koronavirová opatření neumožňovala sportovní přípravu v takové výši jako v minulých letech, byli velice úspěšní. Svědčí o tom získání 21 titulů Mistr České republiky, 19 druhých a 11 třetích míst a dalších předních umístění ve finálových jízdách. Toto mistrovství rozhodovalo i o tom, kdo nás bude v září reprezentovat na závodech OH nadějí v maďarském Szegedu. I zde se závodníkům Lokomotivy Nymburk dařilo. Účast si vybojovali: Lukáš Bacílek, Šimon Janďourek, Tomáš Hájek, Zbyněk Pták, Petr Tettinger a Terezie Tettingerová. Těmto jmenovaným, ale i ostatním nymburským závodníkům patří poděkování za skvělé výkony, které předvedli na těchto závodech.
Výsledky nymburských závodníků:
Děvčata:
Mají vzor v Terezii Tettingerové, která začíná vyrůstat ve velmi dobrou kajakářku. Přestože startuje v letošním roce za mladší dorostenky prvním rokem zvítězila v kategorii K1 500 a 1000m a na 200m skončila těsně na druhém místě. Se svojí deblovou parťačkou Barborou Sovovou z Jablonce zvítězily v K2 500m a na 200m dojely opět v těsném závodě druhé. V kategorii K4 dojely druhé o pouhé tisíciny vteřiny. Skvělá práce Terezie se odrazila i na další naší kajakářce Báře Válkové, která získala v kategorii žaček K1 500, 200m 6-tá místa a další shodná místa obsadila se svou parťačkou A.Larischovou na K2 500m a K4 500m. Bára si těmito výsledky potvrdila, že tréninková píle přináší výsledky.
Skupina žaček a benjamínek vedená trenérkou Lenkou Fuksovou se začíná prosazovat mezi nejlepší, ale v počtu závodnic, kterých startuje v kategorii i více jak 60 je každý postup z rozjížďky do další jízdy velkým úspěchem. Věříme, že ze jmen Hana Veselá, Kristýna Steinmetzová, Sára Ščuková, Tereza Hradilová, Anna Hladíková, Karolína Straková, Kristýna Kupcová se podaří některé navázat na úspěchy Terezie Tettingerové a Báry Válkové.
Jediná kanoistka, startující na těchto závodech z našeho oddílu , Bára Hladíková, je prvním rokem žačka, ale protože kategorie žaček byla spojena s dorostenkami z nichž některé jsou o 3 roky starší obsadila v kategorii C2 200 i 500m s T.Kodetovou (SED) shodná 6-tá místa a v kategorii C1 se do finálové jízdy neprobojovala.

Chlapci-kajakáři:
Po delší době se začínají prosazovat na přední místa i kajakáři z našeho oddílu, z nichž se nejvíce dařilo Matouši Kysilkovi, který svým 2.místem ve finále II. zaznamenal historicky svůj nejlepší výsledek na MČR v kajaku jednotlivců, ale i další naši kajakáři Vojtěch Váňa, Hubert Žďárský, Kryštof Kupec a Tomáš Doubrava se v kategorii K2 500m umístili ve finále I. Na 5.místě Žďárský-Váňa a na 8.místě skončila posádka Kupec-Kysilka. Tito závodníci startovali ještě společně v posádce K4 a přestože oddíl nevlastní závodní čtyřkajak, takže nemohou spolu trénovat, skončili na vypůjčené lodi na pěkném 6. místě. Svou dobrou připravenost na republikové mistrovství potvrdili dalším finálovým umístěním na K2 1000m, kde Váňa-Žďárský obsadili 7. místo a Kupec-Kysilka 8.místo. Škoda jen, že kajakář Tomáš Hradil nemohl ze zdravotních důvodů startovat. Určitě by výsledky skupiny kajakářů byly ještě lepší.

Kanoisté:
Tak jako každoročně i letos se velice dařilo kanoistům z nichž Petr Tettinger získal 4 x titul Mistr ČR, Lukáš Bacílek 3 mistrovské tituly, Šimon Janďourek 3 mistrovské tituly, Zbyněk Pták 2 mistrovské tituly, ale i další medailová umístění Tomáše Hájka, Jonáše Papouška, Filipa Šafaříka, Marka škroba, Tadeáše Kozla, Šimona Pinkase, Adama Kouly a hlavně výsledky nejmladších kanoistů Čestmíra Pokorného 2 x stříbrný, Jana Žirovnického 2 x bronzový C1 a 1 x bronzový na C2 s Viktorem Boumou udělali radost trenérům. Nelze opomenout ani Štěpána Papouška a Stanislava Hillebranta, kteří skončili na C2 vždy na 4.místě.

Skupina Masters:
I v letošním roce velmi úspěšná, škoda jen, že se nezúčastnili všichni, mohl být výsledek ještě lepší. Kanoista Petr Bubanec zvítězil v C1 1000 i 200m, kajakář Jiří Kraft zvítězil v K1 1000 a 200m, kanoisté Pavel Bubanec s Markem Černým zvítězili v C2 500m, ale bohužel byli diskvalifikováni pro špatnou váhu lodi. Ondřej Petr byl v kategorii C1 druhý a Čestmír pokorný v K1 1000m také druhý a na deblkajaku s Jiřím Kraftem byli na 500m druzí. Kanoista Miroslav Podnecký získal bronzovou medaili a zaznamenal výkonnostní progres.

Skupina odchovanců:
Martin Fuksa získal 7 x zlato, Petr Fuksa 4 x zlato, Jakub Špicar 2 x zlato, Martina Malíková 1 x zlato. Všichni jmenovaní v dresu Dukly Praha.

LOUČENÍ:
Kanoista Dan Drahokoupil ve svém posledním profesionálním startu s Petrem Bubancem na C2 200m skončil na 4.místě. Všichni věříme, že i přes značnou zaneprázdněnost si najde chvilku, aby se připravil na další „již čistě amatérská“ kanoistická klání.

Závěrem je nutné poděkovat všem závodníkům Lokomotivy Nymburk za předvedené výkony, dosažen umístění a zodpovědný přístup ke koronavirovým opatřením.
Velké díky patří i všem trenérům, kteří připravili závodníky k tomuto „mimořádnému“ mistrovství, Jsou to Alena Válková, Lenka Fuksová, Pavel Semecký se svými asistenty Čestmírem Pokorným a Janem Žirovnickým, Michalu Mokrému, Jiřímu Hradilovi a Petru a Josefu Fuksovým.